Strony

Strony

6 czerwca 2012

Dzieje Czajkowa (15) 1918


Gdy utworzono w drugiej połowie XIX stulecia gminy, Kuźnica Grabowska została ośrodkiem administracyjnym do którego należała m.in. wieś Czajków.
We wsi Czajków jeszcze w latach 60-tych żywa była pamięć wydarzeń z 1918, kiedy to Czajkowianie najechali na siedzibę wójta. Gmina była w Kuźnicy, bo tam był dworek właścicieli. Czajkowianie doszli do wniosku, że to niesprawiedliwe i postanowili oderwać władzę od dziedzica, a zbliżyć do wiejskich chałup. Nocą pod wodzą M. Wysoty najechali na Kuźnicę i porwali kasę gminną, rozumiejąc, że tam gdzie kasa tam władza. Jeszcze w latach 60-tych w siedzibie G.R.N znajdowało się ponoć to stalowe pudło. Odtąd była gm. Kuźnica Grabowska z siedzibą w Czajkowie. Trudno dziś ustalić na ile ta relacja jest prawdziwa.
Od tego czasu znaczenie Czajkowa zaczyna wzrastać. W 1918 została zorganizowana O.S.P której założycielem był M.Wysota, dając plac pod budowę sali strażackiej, kościoła i gminy. 
                                W pozycji leżącej od prawej mój dziadek Józef Janas 

Wkrótce potem został powołany do życia zespół muzyczny-orkiestra dęta. Warto dodać że posiadał on jednolite stroje z płótna własnej produkcji. 


W tym też roku pobudowano kościół a w 1928 salę strażacką. Od 1920r. istniał w Czajkowie sklep pod nazwą „Społem’’ pierwszą tego typu spółdzielnią wiejską. Nazwisko Wysota jest najliczniej reprezentowane w Czajkowie - od tego nazwiska bierze początek przysiółek Wysoty. Do licznie reprezentowanych rodów w latach 20-tych należały rody Czajków, Jeziorków, Gołdynów, Gałków. 

Informacje na podstawie Kroniki Czajkowa autorstwa p. Józefy Jeziorek (maszynopis)