Strony

Strony

11 grudnia 2020

Akty urodzenia Heleny Krobanowskiej i Mateusza Sałeckiego

Poniżej akty urodzenia moich pra...dziadków Heleny Krobanowskiej i Mateusza Sałeckiego

U-19/1765 parafii Marzenin

Helena Krobanowska c. Marcina i Jadwigi 

Młodawin Górny

Młodowin Górny
chrz. 28 II
dziecko: Helena
rodzice: szlachetni Marcin Krobanowski i Jadwiga, ślubni małżonkowie
chrzestni: szlachetni Michał Mierzejewski i Katarzyna, żona Antoniego Gozdowskiego

Akt 40/1771 parafii Marzenin 

Mateusz Sałecki s. Mateusza i Marcjanny Papiewskiej


Wsto
chrz. 8 IX 1771; ur. 4 IX 1771 
dziecko: Mateusz
rodzice: urodzony pan Mateusz Sałecki i urodzona pani Marcjanna z Papiewskich, ślubni małżonkowie
chrzestni: urodzony pan Paweł Sławski, obecny rządca krobanowski; urodzona pani Marianna z Woleckich Magnuska ze wsi Marzenin, z plebanii

tłumaczenia dzięki www.genealodzy.pl (Andrzej75)


Mateusz Sałecki 

*1771+1840, herbu Wieruszowa, dworzanin w Mechnicach k/Mikorzyna (1807), ekonom w Kierznie k/Myjomic (1822-1826), dziedzic części wsi Młodawin Górny conajmniej w latach 1835-40

Dzieciństwo

Mateusz Sałecki urodził się 4 września 1771 roku w szlacheckiej osadzie Wsto w parafii marzęckiej (obecnie w powiecie łaskim, województwie łódzkim). Wg taryfy podymnego z 1775 roku wieś liczyła 5 dymów. Rodzicami byli Mateusz Sałecki i Marcjanna z Papiewskich. Chrzest odbył się Marzeninie 8 września a chrzestnymi byli: Paweł Sławski (rządca krobanowski) i Marianna z Waleckich Magnuska z plebani marzęckiej. Rodzice i chrzestni wywodzili się ze szlachty ( w akcie chrztu zapisani jako Urodzeni). W 1773 roku urodziła się we Wsto siostra Marianna. W 1775 roku rodzina przeniosła się do Zielęńcic, gdzie urodził sie Jan Nepomucen. Wg taryfy podymnego w 1775 r. wieś Zieleńcice, była własnością szlachecką i królewską, liczącą 14 dymów. W roku 1779 odnajdujemy rodzinę Sałeckich we wsi Dobra. W tym roku przychodzi na świat jego brat Stefan. Wszystkie wymienione wsie należały do parafii Marzenin, dekanatu szadkowskiego, diecezji gnieźnieńskiej, do woj. sieradzkiei  powiatu szadkowskiego.  

Mechnice (1805-1807)

Mateusza Sałeckiego odnajdujemy ponownie jako 34-letniego mężczyznę. Jest już żonaty z Heleną z Krobanowskich. Sałeccy w 1805 roku mieszkają w Mechnicach (parafia Mikorzyn). Mechnice to wieś położona przy drodze Mikorzyn-Torzeniec ok. 8 km na północny wschód od Kępna. Tutaj przychodzi na świat dwójka ich dzieci.
Zuzanna urodziła się  w Mechnicach, została ochrzczona w kościele Mikorzynie 11 sierpnia 1805r. Chrzestnymi byli Tomasz Kowalski i jego żona. 
W publikacji Teki Dworzaczka, Materiały historyczno-genealogiczne do dziejów szlachty wielkopolskiej XV-XX wieku znajdujemy następującą informacje dotyczącą Józefa Wojciecha
32346 (Mikorzyn) 
1807.17/4. (Mechnice) Józef Wojc., s. G. (dodano współcz. inną ręką) Mateusza Szałeckiego (wykreślono współcz. "z") dworz. i Helena z Krobanowskich ("o" zmienione z czego innego innym atram.) 15 * -- MD. Tom. Kowalski i MD. Anna Karsznicka.  Wynika z niej że, 15 kwietnia 1807 w Mechnicach przyszedł na świat Józef Wojciech. Jego ojciec, Mateusz Sałecki był wtedy dworzaninem (prawdopodobnie zarządcą dworu lub folwarku) w Mechnicach, posesorem tej wsi był chrzestny dziecka Tomasz Kowalski i jego żona Anna Karsznicka. Chrzest odbył się 17 kwietnia 1807 w kościele w Mikorzynie.

Kierzno (1823-26)

W roku 1823 odnajdujemy Mateusza Sałeckiego w Kierznie. To miejscowość przy drodze Świba-Mikorzyn, ok. 4 km na północny wschód od KępnaDziedzicem Kierzna w 1824 był wspomniany wcześniej Tomasz Kowalski, mąż Wincentyny z Karśnickich, który zmarł 3 maja 1824 w wieku lat 60. 25 maja 1823 roku, Zuzanna Sałecką, córka Mateusza i Heleny z Krobanowskich będącymi ekonomami w Kierznie zawarła związek małżeński z Idzim Zabłocki.  Kierzno będące niegdyś samodzielną parafią wtedy należało do parafii Myjomice. Ślub odbył się w parafii panny młodej w kościele w Kierznie. Zuzanna w dniu ślubu miała 18 lat jej wybranek 27 lat. Ślub został poprzedzony trzema zapowiedziami w parafii myjomickiej i cięszęcińskiej 11, 18 i 25 maja 1823 roku. Świadkami ślubu byli ze strony pana młodego Leon Golubowski leśniczy z Węglewic i Kazimierz Głowienkowski posesor gruntów plebańskich w Myjomicach ze strony panny młodej. 

Tutaj Mateusz i Helena doczekali się wnuków:

 3 października 1824 roku o godzinie dziewiątej wieczorem przyszła na świat pierwsza córka Idziego i Zuzanny Franciszka Marianna. Chrztu dokonał 7 października ks. Aleksander Głowinkowski. Chrzestnymi byli Jan Bielski Obywatel Dziedzic Dóbr Godziętowy i Marianna z Kowalskich Bielska Obywatelka oraz małżonka tegoż.

Drugie dziecko Zabłockich przyszło na świat również w Kierznie, 17 sierpnia 1826 roku o godzinie drugiej w nocy. Na chrzcie odbytym 20 sierpnia 1826 nadano mu imiona Stefan Cyprian. Chrztu udzielił ksiądz Aleksander Głowinkowski. Chrzestnymi Stefana Cypriana byli Józef Czaplicki plenipotent i Marianna Kowalska panna dziedziczka. Ojciec Idzi Zabłocki zapisany jako ekonom. Wszystko wskazuje na to ,że Idzi po ślubie nadal pracował jako ekonom w Węglowicach. Natomiast Zuzanna mieszkała przy rodzicach w Kierznie

Młodawin (1835-1840)