Strony

Strony

12 marca 2021

Historia służby zdrowia w Kraszewicach (1945-1998)

Historia służby zdrowia w Kraszewicach (1945-1998) autorstwa p. Stanisława Gołdyna. Chętnie dołączę zdjęcia związane z tematem, gdyby ktoś chciał się nimi podzielić.

KRASZEWICE - GMINNY OSRODEK ZDROWIA


Po drugiej wojnie światowej, od 1945 r., mieszkańcy Kraszewic i okolicy byli leczeni przez lekarzy z Grabowa i Okręgowego Ośrodka Zdrowia w Ostrzeszowie. Na miejscu były: gabinet dentystyczny Stanisława Ruszkowskiego, położna Julia Strzyżewska oraz prywatna apteka mgr Paszyna. Szybki rozwój gminy i coraz lepsze warunki bytowe miejscowych rolników zwiększyły zapotrzebowanie na usługi medyczne. 
Aby temu sprostać, miejscowi działacze postanowili zorganizować Spółdzielnie Zdrowia. W Kraszewicach i Czajkowie zwerbowano 285 członków. Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu Przedstawicieli w dniu 13.06.1956 r. oficjalnie powołano Spółdzielnie Zdrowia, która stanowiła samodzielną placówkę, podlegającą pionowi CRS "Samopomoc Chłopska", natomiast zawodowo podporządkowana była organom Służby Zdrowia. Pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni został Bolesław Niemiec. Personel medyczny tworzyli: lek. Janusz Pawlak, lek. stom. Janina Andrzejewska - Marciniak oraz pielęgniarka Irena Malec. Powołanie Spółdzielni Zdrowia w Kraszewicach w ówczesnych czasach było wydarzeniem rzadkim na terenie województwa poznańskiego i w kraju. Spółdzielnia rozpoczęła swoją działalność w starym budynku Gromadzkiej Rady Narodowej.
 W połowie 1958 r. otwarto filię Spółdzielni w Czajkowie. Wtedy Spółdzielnia obsługiwania dwie gromady: Kraszewice i Czajków - łącznie 6450 mieszkańców. Jak podawała prasa, w 1966 r. przyjęto 10396 pacjentów, przy zatrudnieniu 5 osób na pełnych etatach i 1 osobę na 1/2 etatu. 
W celu poprawy warunk6w lokalowych w 1964 r. rozpoczęto budowę nowego, piętrowego budynku, który oddano do użytku 1 lipca 1966 r. i nadano mu nazwę Spółdzielczego 0środka Zdrowia. 
W 1972 r. w budynku tym urządzono także laboratorium analityczne.
Nadszedł 1973 r. Na początku roku Spółdzielnia przejęła cześć budynku (6 pomieszczeń) po zlikwidowanej Gromadzkiej Radzie Narodowej w Kraszewicach. Przeniesiono do tych pomieszczeń gabinet stomatologiczny, laboratorium analityczne oraz protezownię stomatologiczną. Tym komfortem Spółdzielnia nie cieszyła się długo. W wyniku reorganizacji Służby Zdrowia, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów, cały majątek Spółdzielnia przekazała Wydziałowi Zdrowia i Opieki Społecznej Powiatowej Rady Narodowej w Ostrzeszowie. Próby ocalenia Spółdzielni przed likwidacją okazały sic daremne. Po dwóch Walnych Zgromadzeniach Przedstawicieli - Spółdzielnia Zdrowia w Kraszewicach została rozwiązana. Fizycznie i administracyjnie została przejęta przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Ostrzeszowie. W taki to sposób została zamknięta piękna karta spółdzielczej Służby Zdrowia w Kraszewicach. Ostatnim przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Zdrowia był Jan Niemiec, a prezesem Zarządu Stanisław Gołdyn. Pracownikiem administracyjnym i jednocześnie księgowym był Franciszek Niemiec, a pracownikiem gospodarczym Eleonora Ługowska.

W czasie istnienia Spółdzielczego 0środka Zdrowia w Kraszewicach, w latach 1956-1973 pracowali: lekarze:
Janusz Pawlak,
Ireneusz Kulewicz,
Kazimierz Wędrychowicz,
Mieczysława Kowalińska-Radosz,
Jerzy Brzozowski,
Lech Derczyński.

stomatolodzy:
Janina Andrzejewska-Marciniak,
Stanisław Dembek,
Stanisław Gołdyn.
asystent stomatologa: Daniela Dembek

Pielęgniarki:

Irena Malec,
Janina Więcław,
Leokadia Grell,
Regina Puchała.

Technik analityk: Stanisława Drzazga.

Rozwój kraszewickiej służby zdrowia w strukturze ZOZ w Ostrzeszowie nadal postępował. Dyrektor ZOZ lek. Stanisław Walkiewicz życzliwie ustosunkowywał się do służby medycznej w Kraszewicach. Szybko zorganizowano tu gabinet ginekologiczny. Po dwudziestu latach nieobecności położnej w Kraszewicach, miejscowe kobiety mogły znowu korzystać z fachowej opieki.

W czasie wizyty w Kraszewicach Wojewody Kaliskiego, pik. Kazimierza Buczmy, z okazji przywrócenia gminy w 1984 r., uzgodniono, że pomiędzy budynkiem Urzędu Gminy a Gminnym Ośrodkiem Zdrowia należy wybudować łącznik dla celów służby zdrowia. Staraniem Naczelnika Gminy, inż. Stanisława Jeziornego, w 1986 r. rozpoczęto budowę łącznika, którą zakończono w 1993 r. Jest to dwupiętrowy budynek, w którym na parterze i pierwszym piętrze znajdują się gabinety lekarskie, zabiegowe, pielęgniarskie, pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Na drugim piętrze dwa mieszkania dla lekarzy. W budynku mieści się laboratorium analityczne, rejestracja, poczekalnia oraz apteka (obecnie sprywatyzowana).

W okresie administrowania ZOZ, a później ZZOZ w Ostrzeszowie, w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Kraszewicach pracowali:
lekarze:
Lech Derczyński,
Paweł Wilczyński.

stomatolodzy:
Stanisław Dembek,
Tomasz Wieczorek,
Agnieszka Marzec-Cywińska,
Stanisław Gołdyn.
Asystent stomatologa: Daniela Dembek.

Technik analityk: 
Stanisława Drzazga,
Kwiryna Świerczek. 

Pielęgniarki:

Barbara Gałka,
Alicja Szlachta,
Leokadia Grell,
Alicja Cegiełka,
Aleksandra Wyrwas,
Zofia Klimek,
Małgorzata Kowal,
Irena Malec,
Janina Więcław,
Janina Skorupa,
Barbara Golanowska.

Położne: Maria Zmyślona, Ewa Błaszczyk.

Sekretarka medyczna: Wanda Wilczyńska.

Rejestratorka: Janina Tomala.

Do najdłużej pracujących w kraszewickiej placówce zdrowia należeli: lek. stom. Stanisław Dembek (34 lata) oraz technik stom. Stanisław Gołdyn (33 lata).

W czasie działalności uspołecznionej Służby Zdrowia w Kraszewicach w latach 1956-1998, tj. przez 42 lata, pracownicy służby medycznej wpisali się w karty historii Służby Zdrowia na terenie powiatu i działalności ZOZ w Ostrzeszowie poprzez ofiarne zaangażowanie na rzecz zdrowia i życia mieszkańców. W dalszym ciągu utrzymuje się dobra współpraca z Dyrekcją ZZOZ w Ostrzeszowie. Wpływa to dodatnio na działalność Gminnego Ośrodka Zdrowia w Kraszewicach. Rozwój kraszewickiej Służby Zdrowia jest widoczny, co z pewnością odczuwa miejscowe społeczeństwo.

Opracował Stanisław Gołdyn (1998)

Źródło: Eskulap w służbie ziemi ostrzeszowskiej, praca zbiorowa pod redakcją Władysława Grafa Towarzystwo Przyjaciół ziemi ostrzeszowskiej, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, 1998