Strony

Mieszkańcy regionu na archiwalnej fotografii

Z dużą satysfakcją nauczyciela historii prezentuje poniższą galerie, która została opracowana została w większości przez uczniów SP w Kuźnicy Grabowskiej. Fotografia to wspaniałe źródło historyczne. Jeśli tracimy archiwalne zdjęcia tracimy wycinek historycznej rzeczywistości. Warto zachować to nasze dziedzictwo. 

Leliwa






oprac. Julia Skorupa (17.05.2022)

Mielcuchy


Marianna Grzegorek – moja praprababcia
Urodziła się 22.01.1887 r. Przeżyła  99 lat. Od urodzenia mieszkała w Kuźnicy Grabowskiej, później z mężem Franciszkiem mieszkała w Mielcuchach. W czasie II wojny światowej została wysiedlona z rodziną do Michałowa (Bolki). Wychowała ośmioro dzieci: 4 córki i 4 synów. Jeden z synów był żołnierzem i zginął podczas II wojny światowej w Rosji. Jego nazwisko widnieje na pomniku przy kościele w Czajkowie.
oprac. Sebastian Kałuża (16.05.2022)


Mój pradziadek Jan Łuszczek przepasany pasem powołany do wojska (1939)

opr. Piotr Ziętek (18.05.2022)

Mielcuchy



Na fotografii przedstawiony jest mój prapradziadek Ignacy Pacyna. Urodził się 1888 roku, a zmarł w maju w 1950 roku. Urodził się i mieszkał w Mielcuchach, gmina Czajków. Zajmował się gospodarstwem, był rolnikiem. Zdjęcie zostało zrobione w Niemczech, gdzie wyjechał do pracy. Ma około sto lat.

opr. (7.03.2017) Daria Korzańska na podstawie informacji babci Grażyny Chojnackiej i cioci Marii Jeziornej 

Jeziorki

Fotografia przedstawia Mariannę Kubiczak (z domu Łuszczek), jest to babcia mojego dziadka. Zdjęcie wykonane zostało przed wojną. 


Fotografia przedstawia Leonarda Kubiczaka-  jest to dziadek mojego dziadka. Zdjęcie wykonane zostało przed wojną. Byli to mieszkańcy Jeziorków. 
                                                                                      
                                                                                                   opr. Karina Pietrzak 10.12.2021                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
Czajków

 Fotografia przedstawia moich pradziadków - Helenę (z domu Śniegula) i Władysława Korzańskich (rodziców mojego dziadka) w dniu ślubu w 1945 roku. Zdjęcie zostało wykonane w Czajkowie. Prawdopodobnie rok później, bo 7 maja 1946 roku urodził się najstarszy z synów mojego pradziadka- Stanisław Korzański ( mój dziadek, tata mojego taty). 

opr. Kinga Korzańska 17.10.2021

Kuźnica Grabowska

 


Mój prapradziadek Józef i Katarzyna Doruch, córka Katarzyna Doruch na swoim ślubie z Stefanem Kuświkiem 1950r.


Mój pradziadek Czesław Doruch (1926r) i moja prababcia Walentyna Zdych (1931r) w dniu swojego ślubu 1954r.



Laura wysłał(a) 21 maja o 20:53

Moja prababcia w roku ok.1955

Prapradziadkowie z synem i córką oraz wnukami, rok prawdopodobnie 1966

Na zdjęciu: Stanisław Doruch, Zbigniew Dzięcielski, Marek Raszewski. Na odwrocie  pieczątka "DRUHENKA" Spółdzielnia Uczniowska przy Szkole Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej.


Zdjęcie z wycieczki z roku 1974r, nauczyciel p. Waldemar Dudka ( po prawej stronie w białym płaszczu).

opracowała (Laura Gabryś 21.05.2021)

Kuźnica Grabowska


Zdjęcie przedstawia mojego dziadka z klasą VII wraz z wychowawcą. Fotografia była wykonana w Kuźnicy Grabowskiej przed szkołą podstawową w 1970 roku
            opr. Martyna Jastrzębska (9.06.2021)

Klonowa


Zdjęcie zrobiono w 1943 roku w Klonowej, na tle rodzinnego domu mojej mamy. Dom został zburzony. Na dole fotografii znajdują się moi rodzice: Helena Korzańska i Józef  Korzański (brat Władysława Korzańskiego). Siedzące między nimi dziecko, to moja żyjąca siostra Janina. U góry ( od lewej strony ) siedzi Leon Walocha z żoną  Marią Walocha ( siostrą mojego taty i Władysława ) oraz Antoni Zieliński ( brat mojej mamy). Widoczne w oknie dwie dziewczynki, to siostry mojej mamy: Danuta i Regina Zielińskie.
(zdjęcie opisała  Zofia - 26.06.2023)



Kuźnica Grabowska




Parada konna i piesza na dożynki w Kuźnicy Grabowskiej, prawdopodobnie rok 1980. Zdjęcie przedstawia mojego dziadka (Józefa Gabrysia) oraz jego przyjaciół.

                                                                                 opracowała Laura Gabryś (kl. VIII) 18.04.2021


Jelenie



Zdjęcie z końca 1945 roku, przedstawia Józefa Piaskowskiego (1921-1993) ze wsi Jelenie. Po powrocie z przymusowej pracy w Niemczech, wrócił na gospodarstwo swoich rodziców. Prowadził je i wychowywał trójkę młodszego rodzeństwa, gdyż rodzice zmarli w Austrii w czasie wojny. Całe życie pracował na tym gospodarstwie. W 1946r. w grudniu ożenił się i wraz z żoną wychowywali dwójkę dzieci. Oprócz pracy na roli zajmował się wyplataniem z korzeni koszyków i kobiałek do chleba, robieniem grabi i mioteł.


„SZYMKI”.
Zdjęcie z 1946 roku przedstawia orkiestrę wiejską ze wsi Jelenie-Jajaki. Na zdjęciu z harmonią (drugi z prawej strony) jest Stanisław Lewek pseudonim SZYMEK. Ta kapela grała podczas uroczystości weselnych i  na zabawach wiejskich. Była to jedna z najpopularniejszych  wiejskich orkiestr w  okolicy. 

Klon-Huta
Zdjęcie z 1949r. przedstawia od prawej:
p. Irenę Piaskowską z domu Kiełtyka (ur.1925r. ze wsi Jelenie), 
p. Józefę Wyrwas z domu Szala (ur. 1923r zm. 1994r. Klon-Huta)
p. Stanisławę Noweta z domu Piaskowska (ur. 1931r. Jelenie) .
Zdjęcie zostało wykonane na posesji pp. Józefy i Leona Wyrwasów w miejscowości Klon-Huta. Obecnie potoczna nazwa tej miejscowości to Klon-Uta . Nazwa wsi pochodziła od huty szkła, która mieściła się niedaleko zabudowań Państwa Wyrwasów. W hucie wytapiane było szkło kolorowe.
 

Opracował Grzegorz Jeziorek (kl. VI) na podstawie informacji swojej prababci Ireny Piaskowskiej.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kuźnica Grabowska


Zdjęcie wykonane na posesji państwa Bednarków w Kuźnicy Grabowskiej w 1942 r. Powyżej Marianna Bednarek z córką Weroniką. Poniżej Stefania i Marcin Gracz z wnuczką Gertrudą.



Fotografię wykonano w roku 1938. Przedstawia ślub Marianny Gracz  i Leona Bednarka. Trzecia osoba z lewej to siostra panny młodej Eleonora.


Ludwika, Walentyna i Leon Bednarkowie ok 1935
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czajków- Śniegule


         Na fotografii  małżeństwo: p. Marianna Szalak-Tokarek (1897-1980) i p. Józef Tokarek (1888-1965). Zostało wykonane w Czajkowie w 1950 r. w ogródku w niedziele prawdopodobnie w dniu jakiejś uroczystości.






Sianokosy - na fotografii pp. Józef Tokarek (1888-1965) i jego syn także Józef Tokarek (zm.1998). Zdjęcie zostało wykonane podczas sianokosów w Czajkowie na łące koło rzeki w 1955r.



Fotografia przedstawia III klasę Szkoły Podstawowej w Czajkowie. Zdjęcie zostało wykonane przez fotografa w 1956 r. w Czajkowie. Nauczycielka p. Józefa Jeziorek. W środkowym rzędzie czwarte dziecko od prawej strony to Marek Kozioł, a drugi w tym samym rzędzie od prawej strony to Jan Kędzia. Zdjęcie zostało wykonane w szkolnym ogródku. Przed uczniami znajdują się kwiaty, a w tle widać zwisającą z budynku szkoły roślinność.
oprac. Sandra Kalachurska (kl.VI - luty 2015)

Kraszewice 


Zdjęcie rodzinne Państwa Gołdynów wykonane w okresie okupacji niemieckiej  w roku 1940 r w Kraszewicach na podwórku przy stodole. Na zdjęciu:  śp. Józef Franciszek Gołdyn (1894-1979) - mężczyzna z tyłu, śp. Zofia Gołdyn z domu Krawczyk (1900-1990)- siedząca na krześle, Zygmunt Mieczysław Gołdyn ur.1925 r , śp.Maria Gołdyn / Kanicka / ur.1927r., oraz śp. Stanisław Marian Gołdyn ur.1930- chłopiec w krótkich spodenkach.
Na zdjęciu brakuje śp. Edwarda Gołdyna (1923-2000) gdyż był wywieziony na roboty do  Niemiec.

Zdjęcie i opis udostępnił p. Marek Gołdyn (20.09.2017)

Głuszyna

Szkoła Podstawowa w Głuszynie w roku szkolnym 1957/58.  Nauczyciel - p. Marciniak.
                                                                           oprac. Nina Cichosz (klasa IV - listopad 2018) 





Zdjęcie zostało wykonane we Francji w 1929 roku. Przedstawia ono mojego pradziadka Władysława  Kolendę, który przebywał na emigracji zarobkowej.



Zdjęcie zostało wykonane w roku 1940 w Pieńkach Laskowskich obok Wielunia. W środku fotografii znajduje się mój pradziadek Władysław Kolenda (nie żyje).  Na kolanie siedzi jego córka Jasia (79 lat), obok po prawej stoi Teresa(około 82 lata). Jej brat Walenty(nie żyje) po prawej. Za moim pradziadkiem jest najstarsza córka Maria (92 lata). Po lewej Helena(około 85 lat) i Krystyna(87 lat). 


                                              oprac. Eryk Cichosz(klasa VI – maj 2019 rok)



Kuźnica Grabowska 


Rodzina państwa Gabrysiów w okresie okupacji
Opis zdjęcia

Zdjęcie zostało wykonane w 1940 r. Znajduje się na nim moja rodzina: dziadek Józef Gabryś ( obecnie 80 lat), prababcia Elżbieta, praprababcia Jadwiga, dwie siostry mojego dziadka Aniela i Marysia oraz ciocia mojego dziadka – Katarzyna. Na zdjęciu nieobecny jest mój prapradziadek, ponieważ był w niewoli.                             opracowała Laura Gabryś  kl. 6  09.05.2019 r                                                                                            
  Jelenie Folusz




Zdjęcie zostało wykonane około 1949 roku. Przedstawia ono moją prababcie Stanisławę Owczarek (+) . Na zdjęciu ma około 20 lat. Fotografie zrobiono na Jeleniach Folusz. Dom stoi do dziś.

                                                                        Opracowała Martyna Jastrzębska kl. 6 dnia 28.05.2019 r.

Dożynki (prawdopodobnie 1961)
 
Wiejska chata (prawdopodobnie przed II wojną światową)
 opr. Eryk Lipka czerwiec 2019

Archiwalne zdjęcia zamieszczam za zgodą ich właścicieli.