Strony

Od autora

Jerzy Krzywaźnia - jestem emerytowanym nauczycielem historii, regionalistą, genealogiem, badaczem i popularyzatorem dziedzictwa kulturowego w regionie. 

Motto blogu:
"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości..."
 20 lutego 1920 Marszałek Józef Piłsudski

Urodzony w 1963 roku w Lututowie, pochodzę z Czajkowa, gdzie ukończyłem szkołę podstawową. W 1982 roku zakończyłem edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie. 7 sierpnia 1987 roku zdobyłem tytuł magistra historii na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. 14 lutego 2000 roku ukończyłem Podyplomowe Studium Informatyki na Uniwersytecie Opolskim. Przez 36 lat pracowałem jako nauczyciel historii i informatyki w Szkole Podstawowej im. Kardynała Karola Wojtyły w Kuźnicy Grabowskiej, a także przez 13 lat w Szkole Podstawowej w Rojowie. 27 maja 1998 roku uzyskałem pierwszy stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania historii, a 1 września 2001 roku stopień nauczyciela dyplomowanego. W 2000 roku zainicjowałem i byłem autorem tablicy upamiętniającej nauczycieli zamordowanych w Katyniu, umieszczonej na frontonie Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej. Byłem opiekunem wielu prac konkursowych moich uczniów, które były nagradzane na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Konsultowałem prace uczniów w ramach Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. W 2012 roku otrzymałem nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Od 2023 roku jestem na emeryturze.

11 listopada 2023 roku zostałem wyróżniony odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, najwyższym honorowym wyróżnieniem regionalnym, jako osoba szczególnie zasłużona dla rozwoju miejscowości i dbająca o zachowanie pamięci historycznej. To wyróżnienie traktuję jako podsumowanie mojej pracy dydaktycznej, badawczej i popularyzatorskiej.





Odznaczenie wreczył Marszałek Województwa Wielkoplskiego p. Krzysztof Grabowski. 
11 listopada 2023 - Kuźnica Grabowska
 

10 listopada 2015


                                                                                         

1 września 2009


Blog istnieje od 2011 roku i służy popularyzacji historii i dziedzictwa kulturowego okolic Czajkowa, Kuźnicy Grabowskiej i Kraszewic.  

         Współczesny świat na nowo odkrywa wartości społeczności lokalnych  i ich bogactwo kulturowe a w problematyce regionalnej ukierunkowanej na kształtowanie postaw otwartych, tolerancyjnych dostrzega się szansę na wzbogacenie wartości różnych grup społecznych i drogę do wspólnoty ogólnonarodowej i europejskiej.

 Z większością moich publikacji można zapoznać się klikając zakładkę "Moje publikacje".

Mam nadzieje, że blog pozwoli dotrzeć do informacji historycznych nie tylko młodzieży szkolnej ale także wszystkim zainteresowanym dziejami naszego regionu, również tym, którzy opuścili rodzinne strony ( często także nasz kraj) ale z sentymentem do nich wracają. Z góry przepraszam za nieuniknione pomyłki i proszę o korektę błędów.
       
 Archiwizuje  materiały dotyczące historii naszego regionu i z góry dziękuje za ewentualne podzielenie się posiadanymi fotografiami, skanami dokumentów, wspomnieniami  itp.  


Będę wdzięczny także za uwagi na temat bloga korzystając z formularza po lewej strony lub na e-mail: jurkowie@interia.pl.

                           

 ( fot. nagroda Wielkopolskiego Kuratora Oświaty 2012)
 

na promocji książki p. Wiesława Przybyły 2009

na wernisażu p. Stanisława Kulawiaka 2013



PROMOCJA ALBUMU MIEJSCA WRAŻLIWE OKOLICY AUTENTYZMU

Wyjaśnienie dla czytelnika

Szkice historyczne to rodzaj literatury, która przedstawia wydarzenia, postacie lub zagadnienia z przeszłości w formie krótkich i zwięzłych opisów. Mogą dotyczyć różnych okresów i wybranych obszarów geograficznych. Szkice historyczne mają charakter popularnonaukowy lub dydaktyczny i służą do upowszechniania wiedzy historycznej.