Strony

Regionaliści naszych stron - mały słownik biograficzny

Regionalista – to zazwyczaj  badacz, działacz, animator, miłośnik, kolekcjoner, folklorysta. To osoby w różnym wieku, o odmiennych często doświadczeniach, zainteresowaniach i światopoglądach. Kilka haseł z naszego regionu w kolejności alfabetycznej.

Władysław Graf (1923-2020) był polskim harcerzem, żołnierzem AK, nauczycielem zawodu i regionalistą. Pracował jako mistrz rzemiosła krawieckiego oraz jako nauczyciel zawodu. Był członkiem ZHP od 1930 roku i pełnił funkcję komendanta hufca (1886–1987), a później przewodniczącego komisji historycznej. Działał w ramach Armii Krajowej pod pseudonimem Stanisław, zajmując się tajną fotografią i pomocą dla jeńców wojennych z oflagu XXI C w Ostrzeszowie. Opracował 8 publikacji opisujących dzieje ostrzeszowskich organizacji i tematyki powstania wielkopolskiego. Opublikował ponad sto numerów „Zeszytów Ostrzeszowskich”, dotyczących przeszłości regionu. Publikował także artykuły historyczne w prasie lokalnej

Bolesław Grobelny- polski artysta, plastyk, poeta, przyrodnik i regionalista. Urodził się w 1948 roku. Jest absolwentem poznańskiej AWF. Grobelny jest autorem wielu wierszy, fraszek i piosenek, poruszających różnorodną tematykę, pisze też wiersze gwarą. W jego twórczości nie brakuje zarówno dowcipu i celnych obserwacji, jak też ciepła i liryzmu . Jest wielkim pasjonatem historii regionalnej, dlatego często dzieli się z innymi swoją wiedzą na temat historii, kultury oraz przyrody regionu południowej Wielkopolski . Grobelny jest również plastykiem i przyrodnikiem . W czasie swojego życia, Bolesław Grobelny był wielokrotnie zapraszany na spotkania autorskie, podczas których prezentował swoje wiersze.

Paweł Grzesiak (ur. 1969, zm. 2021) – regionalista, nauczyciel, społecznik i historyk, zajmujący się badaniem i popularyzacją historii, kultury i tradycji regionu wieruszowskiego. Był prezesem Towarzystwa Historycznego Arsonium, działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie. Był także współtwórcą Wieruszowskiego Słownika Biograficznego oraz autorem licznych artykułów i publikacji na temat dziejów i osobistości związanych z Wieruszowem i okolicami. Organizował i prowadził lekcje historii, konkursy, wystawy, spotkania i prelekcje, angażując w nie uczniów, nauczycieli i mieszkańców. Zmarł w wieku 52 lat, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy i społeczny

Grzegorz Szymański (ur. 1963) – regionalista, autor książek, dokumentalista i publicysta, zajmujący się historią, kulturą i turystyką regionu wieruszowskiego i nadprośniańskiego. Był jednym z założycieli gazety regionalnej "Ilustrowany Tygodnik Powiatowy" ukazującej się w Wieruszowie od 1999 roku. Jest laureatem tytułu Zasłużony dla Powiatu Wieruszowskiego (2022). Napisał m.in. książki „Niezwykli ludzie i miejsca wokół Wieruszowa” (2019, 2021), „Opowieści znad Węglewskiej Strugi” (2020) i „Kuzaj. Wieś o bogatej historii” (2022). Organizuje historyczne spacery po Wieruszowie i okolicach, oprowadzając uczestników śladami czterech kultur: polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. Publikuje również w czasopisme „Łącznik. Pismo społeczno-kulturalne regionu wieruszowskiego”.

Piotr Tameczka (ur. 1979 r. w Sieradzu) –  regionalista, nauczyciel języka niemieckiego, podróżnik i miłośnik ziemi sieradzkiej. Jest twórcą bloga Wsie Regionu Sieradzkiego, na którym opisuje historię, kulturę i przyrodę miejscowości z województwa łódzkiego, zwłaszcza z powiatu sieradzkiego. Jest także autorem lub współautorem kilku publikacji o tematyce regionalnej, m.in. „Sieradzkie wieże i dzwony” (2015), „Sieradzkie cmentarze” (2016) i „Sieradzkie pomniki i tablice pamiątkowe” (2017). Zajmuje się również działalnością edukacyjną i społeczną, organizując i prowadząc spotkania, prelekcje, konkursy i wystawy na temat dziejów i osobistości związanych z regionem sieradzkim.

Henryk Tyszkiewicz (ur. 26 marca 1944 w Osinach k. Kępna, zm. 29 stycznia 2012) – regionalista, samorządowiec i działacz „Solidarności”. Znany i ceniony badacz historii Ziemi Kępińskiej. Przez ponad trzydzieści lat pracował na PKP. Był radnym Rady Miejskiej w Kępnie i Rady Powiatu Kępińskiego. Współpracował z Tadeuszem Mazowieckim i kolportował literaturę drugiego obiegu. Był prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej i autorem wielu publikacji o historii i kulturze regionu. Został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Kępnie.


Organizacje


Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji “Wieża 1916” to organizacja z siedzibą w Ostrzeszowie, zajmująca się utrwalaniem i pomnażaniem dziedzictwa kulturowego tego regionu. Ich działania koncentrują się na dokumentowaniu historii, kultury oraz życia społeczności lokalnej.Obecnie funkcje prezesa pełni Grzegorz Kosmala. Ośrodek prowadzi badania, gromadzi materiały archiwalne, organizuje spotkania, promuje publikacje i edukuje społeczność. Strona internetowa znajduje się pod adresem https://wieza1916.pl/

Z okazji 100 rocznicy wydania pierwszego numeru „Gazety Ostrzeszowskiej” stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916 przygotowało jubileuszową wystawę obrazującą dwudziestoletnią historię „Gazety Ostrzeszowskiej” ilustrowaną fotografiami z początku XX wieku na ostrzeszowskim rynku. Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916 zorganizował pięć edycji konkursu fotograficznego „Moje miejsce, mój czas”, który ma na celu zainteresowanie młodzieży regionem. W 2023  zorganizowanło wystawę Moje miejsce, mój czas 2017-2023. Powstała ona z wybranych zdjęć laureatów pięciu edycji Regionalnego Konkursu Fotograficznego dla Młodzieży. Stowarzyszenie opiekuje się wieżą ciśnień – ostrzeszowskim zabytkiem z początku XX wieku. Stowarzyszenie opracowało koncepcję wykorzystania wieży do celów edukacyjnych w dziedzinie sztuk wizualnych (szczególnie fotografii), a także muzyki. W 2014 roku było głównym producentem filmu dokumentalnego „Stanisław Czernik. Pisarz autentyczny” w reżyserii Andrzeja Mosia. Film prezentuje biografię twórcy autentyzmu, miejsca i ludzi, z którymi był związany. W 1916 powstał mural upamiętniający Mariana Malinowskiego, twórcę i redaktora naczelnego „Gazety Ostrzeszowskiej”, pisma wydawanego w latach 1919 – 1939. W 2018 zorganizowało wystawę nosząca nazwę "Miejsca wrażliwe okolicy autentyzmu". Wydało również album o tej samej nazwie. W 2020 wydało album poświęcony Antoniemu Bajerleinowi, artyście i animatorowi amatorskiego ruchu fotograficznego w południowej Wielkopolsce w latach 1961-1991. W 2022 stowarzyszenie wydało katalog oraz zorganizowało plenerową wystawę na ostrzeszowskim rynku „Stary Ostrzeszów na fotografiach i pocztówkach”. Stowarzyszenie wydaje roczniki Ostrzeszowskiej Kroniki Regionalnej szerzące wiedzę o kulturze regionu, kultywujący tradycję i lokalny patriotyzm, bogato ilustrowany fotografiami miejscowych twórców.


Grabowskie Towarzystwo Historyczne - organizacja, której celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej w zakresie popularyzacji Gminy Grabów nad Prosną. Wirtualna Izba pamiątek w Grabowie nad Prosną to projekt Grabowskiego Stowarzyszenia Historycznego, który ma na celu prezentację zabytków i pamiątek związanych z historią miasta.

Wydawnictwa

Kwartalnik Ostrzeszowska Kultura – Historia Samorząd wydawany jest przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury w nakładzie 1000 egzemplarzy od 2017r. Przez około dwa lat ukazywał się też jako wkładka dwu lub trzy stronicowa (lata 2015-2016) w gazecie Nasze Strony Ostrzeszowskie. Oprócz wersji papierowej wydawana jest wersja elektroniczna.  Redaktorem naczelnym jest od początku dzialania Wiesław Kaczmarek. Wydawnictwo zawiera artykuły z zakresu szeroko rozumianej kultury, wywiady (Krzysztofem Wielickim, Arkadiuszem Andrejkowem), szkice historyczne oraz relacje z uroczystości kulturalnych, które odbywają się w Ostrzeszowie oraz w jego okolicach. Promuje wiedze o tworczości postaci związanych z regionem m.in. Antoniego Serbeńskiego, Edwarda Haladyna, Mariana Pilota, Stanislawa Czernika, Jana Ślęka, Stefana Szajdaka.  Celem wydawnictwa jest popularyzowanie lokalnej kultury, historii, wiedzy o samorządzie. Kwartalnik Ostrzeszowska Kultura to cenny zbiór informacji o historii i kulturze miasta Ostrzeszów


Ostrzeszowska Kronika Regionalna to wydawana przez Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji „Wieża 1916” publikacja, która skupia się na historii i kulturze regionu. Ostatni, dziewiąty numer ukazał się po trzyletniej przerwie i zawiera szereg artykułów poświęconych ważnym dla lokalnej społeczności postaciom, które odeszły w ostatnich latach, historii ostrzeszowskiej Parafii Farnej, która w ubiegłym roku świętowała swoje 670-lecie i 400-lecie konsekracji świątyni, a także cyklu koncertów pod hasłem „Perły w koronie”. Wydawnictwo jest bezpłatne i w formie elektronicznej dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia ROD Wieża 1916.