Strony

15 listopada 2020

Pierwszy proboszcz Czajkowa i jego dalsze losy

Dzisiaj mija 101 rocznica powstania parafii Czajków. Warto wspomnieć postacie miejscowych proboszczów. Pierwszym proboszczem i zarazem organizatorem parafii był ks. Stanisław Masłowski. 

 Ks. Stanisław Masłowski ( proboszcz w 1919-1922)

Urodził się w 1887 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1909. Nie ustaliłem jeszcze gdzie, pełnił posługę jako wikariusz.

15 listopada 1919 roku została erygowana Parafia Czajków pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Wydzielił ją Biskup Włocławski Stanisław Zdzitowiecki w całości z parafii Kraszewice. Parafia została przyporządkowana dekanatowi wieruszowskiego a sąsiadowała z parafiami Kraszewice, Braszewice, Klonowa i Węglewice. Kościół jednonawowy i jednowieżowy zbudowany został w latach 1919 - 1920 kosztem parafian i staraniem proboszcza ks. Stanisława Masłowskiego

Widok współczesny

Został poświęcony w 1920 r. przez dziekana wieruszowskiego i proboszcza cieszęcińskiego ks. Hipolita Zielińskiego. Wnętrze kościoła zdobią dwa obrazy z ok. 1920 roku pędzla S. Rutkowskiego. Parafia prowadziła akta stanu cywilnego od 1 listopada 1919 roku. Na początku istnienia parafii wkopano na jej obrzeżach 4 drewniane krzyże, na 4 strony świata. Jeden z nich znajduje się w miejscowości Salamony, na granicy województw. Staraniem ks. Masłowskiego w odległości 100 m od kościoła na pagórkowatych i piaszczystych nieużytkach założono cmentarz grzebalny. W 1920 wybudowano także drewniana plebanie i organistówkę. Parafia objęła swoim zasięgiem następujące wsie: Czajków. Klon, Michałów, Mielcuchy, Muchy i Salamony. Ludność parafii stanowili w większości rolnicy, użytkujacy ziemie piątej i szóstej klasy. 

Dalsze losy ks. Masłowskiego

Po odejściu z parafii Czajków ks. Masłowski był proboszczem w Unikowie w latach 1922-1927 a następnie proboszczem w Zduńskiej Woli. Piastował też urząd dziekana sieradzkiego. Parafia w Zduńskiej Woli liczyła wtedy 20 tyś. wiernych.
Ks. Stanisław Masłowski w okresie okupacji niemieckiej był od 1941 do r. 1943 administratorem parafii św. Jana Chrzciciela Lipsko/Zamościa. Jak zapisano na stronie tamtejszej parafii " Pochodził z diecezji włocławskiej. Był proboszczem i dziekanem w Zduńskiej Woli. Wysiedlony przez Niemców z Warthegau, zatrzymał się w Lipsku".
Ks. Masłowski zmarł w Zduńskiej Woli 4 stycznia 1946 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

 

Źródło zdjęcia:

http://zdunskawola.artlookgallery.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=5273&inni=0&cinki=1

Netografia: 

http://parafia-lipsko.pl/duszpasterze-parafii-lipsko/

 http://cw.kul.lublin.pl/Content/36706/34221_V-1300_Rocznik-Diecezji-Wlo.pdf