Strony

Krzyże i kapliczki przydrożne w parafii Kraszewice 1976


Album powstał w 1976r. Nie ustalono autora;  powstał prawdopodobnie z inspiracji ks. Andrzeja Chutnika
Źródło albumu: archiwum parafialne. Zdjęcia albumu dzięki uprzejmości p. Magdaleny Jeziornej.


We wstępie do albumu czytamy:
        Jedną  z form wyrażania uczuć religijnych ludu polskiego jest budowanie krzyżów i kapliczek przydrożnych poświęconych czci Chrystusa Zbawiciela, Matki Najśw. czy innych świętych.
W parafii Kraszewice historię krzyzów i kapliczek, jako widomego znaku wiary można podzielić na zasadnicze okresy: przedwojenny i okres po II wojnie światowej. Linię podziału wyznacza okupacja hitlerowska, gdyż wtedy właśnie okupant chcą wynarodowić lud polski, ze szczególna zawziętością niszczył wszystkie znaki przypominające polskość i wiarę, która to poczucie polskości podtrzymywała. Dlatego też z okresu przedwojennego zachowały się tylko nieliczne krzyże i kapliczki w stanie nienaruszonym. jednak w tych ciężkich czasach mieszkańcy parafii Kraszewice dali wyraz swej głębokiej wierze ratując niszczone przez Niemców krzyże i kapliczki i przechowując je prze cała wojnę, nieraz z narażeniem życia. Prawie wszędzie, gdzie przed wojna stały, wracały po wyzwoleniu krzyże i kapliczki na swoje miejsca, odtwarzane z uratowanych części, bądź budowane nowe, jeśli stare wojny nie przetrwały. powstało tez wiele nowych krzyżów, szczególnie przy nowo-wznoszonych gospodarstwach i w miejscach tragicznych wypadków.
          Obecnie na terenie parafii Kraszewice znajduje się 51 krzyżów przydrożnych i kapliczek zarówno drewnianych jak i murowanych, nieraz imponujących okazałością, na ogół bardzo dobrze utrzymanych, ozdabianych kwiatami, wieńcami, często odnawianych