Strony

12 lipca 2017

Ks. Jan Cesarz - wikariusz w latach 1903-1906

Ks. Jan Cesarz -  pobyt w Kraszewicach

W parafii Kraszewice posługiwali kapłani nietuzinkowi. Często jako wikariusze mieli duży wpływ na życie miejscowej społeczności. Takim był ks. Jan Cesarz pełniący funkcje wikariusza w latach 1903-1906. W latach późniejszych pełnił szereg wysokich funkcji kościelnych  m.in wikariusza generalnego diecezji łódzkiej. Poniżej prezentuje wspomnienia rodzinne dotyczące jego pobytu w Kraszewicach.

Kraszewice to dawna filia parafii Giżyce, gm. Skrzynki. Wieś składała się z kilku kolonii i liczyła około 2500 mieszkańców. Kościół z cegły czerwonej o trzech nawach, pokryty blachą cynkową.
Dla chętnych do nauki ks. Jan Cesarz zorganizował szkółkę. Korzystali z niej Józef i Franciszek Adamus z Głuszyna, Józef Wątroba i Józef Głowinkowski z Kraszewic oraz młodszy brat księdza, Józio.
Uposażenie roczne ks. Jana wynosiło 200 rubli. Ks. Jan za własne pieniądze sprowadzał książki religijne i różańce. Zachęcał wiernych, aby je nabywali. Na majowych nabożeństwach czytał parafianom fragmenty książki pt.: „Pielgrzymka do miejsc cudownych Matki Bożej w Polsce" - ks. Grzegorza Augustyniaka.
Uzyskawszy zgodę proboszcza ks. Gutmana, ks. Jan zbierał dobrowolne ofiary, a gdy zebrał 250 rubli zakupił srebrną puszkę do komunii świętej. Natomiast za otrzymane ofiary od małżonków Jangar z Czajkowa kupił kielich ze srebra, złocony, z trzema emaliami. Parafianie zgłaszali do ks. Jana wiele intencji mszalnych.
Na skutek wojny Rosji z Japonią po 1905 roku uciemiężone narody zaczęły nieco swobodniej oddychać, było już mniej utrudnień dla Kościoła i seminariów duchownych.
Zimą 1905 roku ks. Jan otrzymał depeszę o chorobie ojca w Winownie. Gdy ks. Jan dotarł do Winowna już zdrowie ojca poprawiło się. Powrót do Kraszewic był utrudniony, ponieważ w tym czasie koleje strajkowały.
Latem 1905 roku ks. Jan zamówił fotografa w Częstochowie, aby przybył do Winowna i zrobił zdjęcia dla całej rodziny. Zdjęcia te stanowią bardzo cenną pamiątkę. W 1906 roku w czasie wizytacji kanonicznej bp Zdzitowiecki wysoko ocenił pracę ks. Jana nad przygotowaniem dzieci do I spowiedzi i Komunii św. W obecności ks. proboszcza Gutmana powiedział do ks. Jana: „A teraz pójdziesz do Bogdanowa,tam oddaję ci administrację parafii."
Chrześniak ks. Jana Cesarza pochodzący z Głuszyna został księdzem w 1934 roku. W czasie jego prymicji na Jasnej Górze grała orkiestra od ks. Jana, ze Zgierza. Zaś ks. Jan osobiście asystował przyprymicji


Żródło
http://ksjan.republika.pl/kraszewice.html ( obecnie strona nie jest aktywna)
( w tekście mowa o Głuszynie k/Kraszewic i ks. Władysławie Adamusie  - wyjaśnienie autora bloga)

Zdjęcie ks. Jana Cesarza z okresu probostwa w katedrze łódzkiej 1936 – 1941:   Co w katedrze? Parafia Archikatedralna Duszpasterstwo Kancelaria parafialna W życiu kapłana, jak i każdego chrześcijanina, najważniejsza jest miłość

o ks. Janie Cesarzu także
Pamięci ks. prał. Jana Cesarza
KSIĄDZ JAN CESARZ (1880 – 1942)