Strony

15 października 2022

Działania wojenne w pierwszych dniach września 1939 w rejonie Kraszewic

Działania wojenne w pierwszych dniach września w naszym regionie

Polski Plakat propagandowy

W nocy z 1 na 2 września siły główne 10 DP zostały przesunięte w rejon Brąszewic w celu wsparcia oddziałów wydzielonych toczących ciężkie walki opóźniające z próbującymi je oskrzydlić i okrążyć oddziałami przeciwnika. Powstrzymały one Niemców wdzierających się w rozszerzającą się lukę w pasie przesłaniania . Pod koniec dnia 10 DP przeszła do obrony na odcinku Kraszewice - Wola Rudnicka, a w nocy rozpoczęła przegrupowanie w kierunku Sieradza i miasta Warty.
s10

Już w pierwszym dniu wojny pododdziały 28 pSK toczyły ciężkie walki z oddziałami niemieckimi, próbującymi je oskrzydlić i okrążyć. W takiej sytuacji znalazł się 2 batalion broniący Ostrzeszowa z miejscowym oddziałem Obrony Narodowej. Już o godz. 11.00 Polacy musieli opuścić miasteczko i zaczęli wycofywać się w kierunku Grabowa nad Prosną.
W tym czasie 3 kompania I batalionu wspierała oddział ON „ Kępno "walczący w rejonie swojego garnizonu . Po wycofaniu się z miasteczka, Polacy zdobyli most w Wyszanowie i przeprawili się na prawy brzeg Prosny .
Pozostałe kompanie I batalionu utrzymywały w tym czasie Wieruszów. Po wycofaniu się z miasteczka zostały ostrzelane przez niemiecki pododdział rozpoznawczy. Podczas walki i odwrotu do Węglewic utraciły one swoje tabory i działo 75 mm.

Wieczorem żołnierze 28 pSK odparli Niemców próbujących przełamać z marszu ich pozycje nad Prosną, między Grabowem a Węglewicami. Rankiem 2 września , po krótkotrwałym huraganowym ogniu artylerii niemieckiej na pozycje batalionu, Niemcy zdobyli Grabów, sforsowali Prosnę i utworzyli przyczółek na jej prawym brzegu. 
Na rozkaz dowódcy OW nr 1 pododdziały 28 pSK wycofały się za rzeczkę Łużyce i obsadziły rejon w okolicach Kraszewic. Nocą z 2 na 3 września pułk rozpoczął przegrupowanie na główną pozycję obronną Armii „Łódź". Po południu obsadził prawe skrzydło obrony 10 DP na prawym brzegu Warty.
s 25

Źródło: Utworzenie i działania bojowe Armii Łódź"  autor Tadeusz Z. Bogalecki (w) Kronika Miasta Łodzi kwartalnik 2019 nr 3/86