Strony

Pamięci autora „Elementarza”


Konferencja naukowa poświęcona autorowi „Elementarza” (tekst. p. Barbary Cichosz)


W dzieje Kuźnicy Grabowskiej na stałe wpisane zostały rody Oxnerów i Falskich. Profesor Marian Falski przyjeżdżał tutaj z żoną Ireną do dworku swych teściów Oxnerów na wakacyjny wypoczynek. Wiadomo też z rodzinnych przekazów i zachowanych pamiętnikarskich zapisków M. Falskiego, że pewne elementy jednego z pierwszych „Elementarzy” pisał właśnie w Kuźnicy Grabowskiej. Ten „wyłowiony” z pamięci mieszkańców obraz zainspirował p. dyrektor Mariannę Powązkę do zorganizowania w miejscowej szkole dwudniowej konferencji naukowej pod nazwą „Życie i dzieło profesora Mariana Falskiego”, poświęconej wybitnemu pedagogowi, twórcy „Elementarza”, z pomocą którego uczyło się czytać i pisać kilka pokoleń Polaków. Pomysł p. Dyrektor znalazł wielu sprzymierzeńców i w krótkim czasie został „ przekuty w czyn ”.



moment uroczystego otwarcia konferencji przez p. Dyrektor

Konferencja odbyła się w dniach 2-3 września 2005r. Jej współorganizatorem był Instytut Nauki i Oświaty Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, reprezentowany przez prof. Kalinę Bartnicką. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.



GOŚCIE HONOROWI KONFERENCJI
Od lewej siedzą: Zofia Witkowska (w-ce Starosta Powiatu Ostrzeszowskiego), Bożena Sitek (przewodnicząca Rady Powiatu), Małgorzata Kasprzycka (dyrektor Delegatury Kaliskiej Kuratorium Oświaty), Marian Cegiełka (lekarz, fundator popiersia Fryderyka Chopina), Ewa Barańska (główny wizytator Ministerstwa Edukacji Narodowej ), Stanisław Sikorski (kurator Kuratorium Oświaty w Poznaniu ), Józef Racki (marszałek Województwa Wielkopolskiego).


W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 słuchaczy, głównie nauczycieli szkół powiatu ostrzeszowskiego, a przecież byli też liczni prelegenci i goście, wśród których szczególne miejsce przypadło krewnym profesora Falskiego - siostrzenicom – p. Ewie Wrońskiej i p. Barbarze Szczerbińskiej oraz wnuczętom Seweryna Oxnera: p. Annie Olszewskiej i Piotrowi Trojanowskiemu.



kuźniccy nauczyciele z krewnymi prof. M. Falskiego: P. Trojanowskim, A. Olszewską, E. Wrońską i B. Szczerbińską

Zasadniczą część dwudniowej imprezy stanowiła sesja referatowa, przygotowana przez wykładowców Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (teksty wygłoszonych referatów zostały opublikowane w kwartalniku Nasza Rota 2005, nr ¾). Konferencji towarzyszyła też wystawa elementarzy z całego świata – ponad 100 egzemplarzy (pochodzących z prywatnej kolekcji mieszkanki Sieradza). Nie zabrakło też akcentów osobistych – jakże poruszających i ciepłych wspomnień siostrzenic profesora na temat wuja Mariana oraz swoich pobytów w Kuźnicy.

Przy okazji konferencji odbyło się także uroczyste otwarcie Muzeum Oświaty, które znalazło siedzibę w dawnym dworku Oxnerów, gdzie wielokrotnie przebywał twórca „Elementarza”. Na ścianie frontowej budynku umieszczono tablicę upamiętniającą Mariana Falskiego. Jej odsłonięcia dokonali najbliżsi profesora oraz zaprzyjaźniona z rodziną, mieszkanka Kuźnicy Grabowskiej p. Józefa Krzak. Warto w tym miejscu nadmienić, że budynek dworku został przekazany uchwałą Rady Powiatu w bezpłatne (okresowe) użyczenie Stowarzyszeniu „Ruch Samorządowy im. prof. M. Falskiego” .



gości konferencji – witają Ala i Ola z „Elementarza”

To działania, podjęte przez powstałe stowarzyszenie, przyczyniły się do uratowania dla lokalnej społeczności tego pięknego dworku i urządzenia w nim muzeum. Należy podkreślić ogromny wkład w to dzieło: p. Waldemara Dudki, p. Wiktora Łopaty i p. Marianny Powązki.

Relacja z konferencji byłaby niepełna, gdyby nie wspomnieć o występach artystycznych dzieci z miejscowej szkoły. Na tę szczególną okazję przygotowały one inscenizacje oparte na różnych fragmentach „Elementarza” M. Falskiego. Były więc Ala i Ola, był pies As i inne sceniczne realizacje, a wszystkie ku uciesze uczestników konferencji i ku pamięci głównego jej bohatera, który spoglądał na nich z portretu namalowanego na tę okazję.



sceniczna realizacja „Murzynka Bambo”

Przeprowadzona z wielkim rozmachem impreza przeszła już do historii szkoły. Było to znaczące wydarzenie dla naszej społeczności szkolnej i lokalnej. Jej przygotowanie to najlepszy dowód na to, że można zrealizować nawet nierealne pomysły, kiedy tylko chce się działać. A inicjatywy, zaangażowania i talentu organizacyjnego trudno odmówić p. dyrektor Powązce i zespołowi ludzi, którymi kieruje. Najlepszym tego potwierdzeniem są liczne gratulacje i podziękowania od uczestników konferencji. Oto niektóre z nich :

„Pani Marianna Powązka
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej
Pragnę złożyć Pani Dyrektor, Radzie Pedagogicznej, Rodzicom i Uczniom gratulacje związane z inicjatywą i trudem podjętym w związku z organizacją konferencji naukowej „Życie i dzieło prof. Mariana Falskiego”, poświęconej wybitnemu pedagogowi i działaczowi ludowemu, twórcy „Elementarza”, z pomocą którego czytać i pisać nauczyło się kilka milionów Polaków.
Z poważaniem
M. Kasprzycka Dyr. Delegatury Kaliskiej KO w Poznaniu”

„Ze wzruszeniem uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Mariana Falskiego i otwarciu muzeum Oświaty jego imienia. Obecność na Konferencji i gościnność gospodarzy dała nam wiele satysfakcji i radości. Dziękujemy!
3 września 2005r.
Siostrzenice prof. Falskiego: Barbara Szczerbińska, Ewa Wrońska
Wnukowie Oxnera: Anna Olszewska, Piotr Trojanowski”


 Widokówka okolicznościowa 2005

Imię Falskiego rozsławia Kuźnicę Grabowską




Źródło: http://www.czasostrzeszowski.pl/2005/-dzial=gazeta&rok=2005&numer=36&publikacja=1.htm

Pamiątki z konferencji



Dwa światy Elementarza - Twój Puls  Tygodnia 39/2013






Falski w Kuźnicy 

"Abecadło z pieca spadło, o ziemię się hukło. Rozsypało się po kątach, strasznie się potłukło" - ten i inne teksty z "Elementarza" Mariana Falskiego można było usłyszeć podczas niedzielnego widowiska plenerowego. Kolejna inscenizacja z cyklu "Kalendarium polskie" zawitała do Kuźnicy Grabowskiej, w gminie Kraszewice, w powiecie ostrzeszowskim, gdzie kilkadziesiąt lat temu przebywał sam Falski. Widowisko przygotowano w oparciu o tekst książki, która niegdyś towarzyszyła pokoleniom w ich pierwszych latach szkolnych.

"To widowisko pokazało, jak dawniej bywało w szkole. "Elementarz" Falskiego jest dla mnie szczególnym wspomnieniem. Myślę, że wiele osób jest w stanie przypomnieć sobie ten okres, najpiękniejszy zresztą, kiedy z tego elementarza uczono się liter i pierwszych słów" - powiedział Radiu Centrum radny sejmiku wojewódzkiego, Krzysztof Grabowski.

"Doskonały pomysł, by przybliżyć "Elementarz" wszystkim tym, którzy uczyli się z niego, i tym, którzy nie mieli takiej okazji. Sam miałem możliwości siedzieć w takich starodawnych ławkach i uczyć się z "Elementarza" Mariana Falskiego. Nie ukrywam, że podczas oglądania tego widowiska zakręciła mi się łezka w oku. Kultowe teksty, a w tle polska kronika filmowa przypomniały okres dawnych lat. Muszę przyznać, że inscenizacja została doskonale wyreżyserowana" - dodal wójt gminy Kraszewice, Józef Olszewski.

Organizatorem widowiska było Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Centrum.