Strony

14 kwietnia 2020

Widokówka okolicznościowa 2005


Konferencja naukowa o Falskim 2005
( na podstawie artykułu z Czasu Ostrzeszowskiego) 
„W dzieje Kuźnicy Grabowskiej nierozerwalnie wpisane zostały nazwiska Oxnerów i Falskich. Profesor Marian Falski przyjeżdżał tutaj z żoną Ireną do dworku swych teściów Oxnerów na wakacyjny wypoczynek. Być może, spacerując pięknymi alejkami parku kuźnickiego, tworzył koncepcje pedagogiczne, które później zrealizował w postaci elementarza."
Słowa te wypowiedziała Marianna Powązka - inicjatorka powstania Muzeum Oświaty w. Kuźnicy Grabowskiej, a przy tym główna organizatorka konferencji poświęconej twórczości Mariana Falskiego i jego związków z ziemią kuźnicką.
W konferencji zorganizowanej 2 i 3 września uczestniczyło ponad dwustu słuchaczy, a przecież byli też liczni prelegenci i goście. Już w wejściu do budynku szkoły, gdzie odbywała się konferencja, widnieje miły, swojski obrazek - prosto z elementarza: wszystkich wchodzących z uśmiechem witały Ala, Ola i As.
Współorganizatorem konferencji był Instytut Historii Nauki i Oświaty, który reprezentowała prof. Kalina Bartnicka. Serdecznymi brawami powitano uczestniczących w spotkaniu krewnych Mariana Falskiego - Barbarę Szczerbińską, Ewę Wrońska, Annę Olszewską i Piotra Trojanowskiego.
W konferencji, prócz osób ze świata nauki, uczestniczyli też liczni politycy. Jeden z nich - wicemarszałek woj. wielkopolskiego - Józef Racki wspólnie z Marianną Powązka uroczyście otwarli konferencję.
„Można sądzić,  że elementarz zakończy swój pracowity żywot wraz z ostatnimi nauczycielami, którzy umiejętność czytania i pisania zdobywali, poznając przygody Oli, Ali, Janka oraz wesołego Asa."
Takie przekonanie wyraził wicemarszałek, mówiąc o fenomenie elementarza, którego pierwsze wydanie miało miejsce w 1910r., zaś ostatnie, wciąż wznawiane, w 1974r.