Strony

1 kwietnia 2023

1 kwietnia 1423 - 600 lat od powstania Kuźnicy Grabowskiej


Dokładnie 600 lat temu powstała Kuźnica Grabowska. Pozdrawiam na tą okoliczność wszystkich mieszkańców byłych i obecnych a zwłaszcza moich byłych uczniów i współpracowników. Za zaszczyt poczytuje sobie, że w tych sześciuset jest też moje 36 lat, które przepracowałem jako nauczyciel dla miejscowej społeczności. 

Przywilej w Lewoczy

Dzieje Kuźnicy zwanej dzisiaj Grabowską rozpoczynają się 1 kwietnia 1423 na Spiszu, w Lewoczy (obecnie miasto we wschodniej Słowacji). W tym mieście często, zwłaszcza w XV wieku, odbywały się spotkania sąsiednich monarchów. W pierwszych dniach kwietnia 1423 roku spotkał się król Władysław Jagiełło z królem węgierskim cesarzem Zygmuntem Luksemburskim. Ten ostatni za cenę rezygnacji Jagiełły z kandydowania do tronu czeskiego zobowiązał przybyłych do Lewoczy posłów krzyżackich do respektowania układu zawartego z Polską nad jeziorem Mnichów. Wtedy też król Władysław Jagiełło nadał Długoszowi przywilej założenia na terytorium Kraszewic nowej „kuźnicy” ( huty żelaza). Z dokumentu tego dowiadujemy się że rzeka, na której miała powstać huta nosiła nazwę Oleśnica a teren w XV w. należał do powiatu kaliskiego.

Wyobrażenie Władysława Jagiełły. Rys. Jan Matejko (XIX w.).

Świadkami nadania tego przywileju byli: Wojciech Jastrzębiec (kanclerz królewski i biskup krakowski), Jan Szafraniec (podkanclerzy koronny), Jan Tarnowski, z Tarnowa, wojewoda krak., Sędziwój z Ostroroga (wojewoda poznański), Mikołaj z Michałowa (wojewoda sandomierski) i Maciej z Łabiszyna (wojewoda inowrocławski).

Historia loga sołectwa Kuźnica Grabowska

W dniu 14 grudnia 2021 r. w sali sesyjnej Urzędu Gminy Kraszewice członkowie Komisji Konkursowej spośród 14 złożonych prac konkursowych wybrali następujący projekt logo sołectwa Kuźnica Grabowska, którego autorką jest Pani Daria Cegiełka. Konkurs został ogłoszony pod patronatem wójta p. Konrada Kuświka i sołtysa p. Leona Owczarka.