Strony

26 marca 2022

Prosna - średniowieczne pochodzenie nazwy rzeki


Znawca etymologii słowiańskiej prof. B. Byliński podaję, że rzeka Prosna lub Przosna w średniowieczu wzięła swoje imię od prosa, które porastało dolinę tej rzeki.

Proso jest jedną z najdawniej uprawianych roślin. W Europie było dawniej powszechnie uprawiane, później straciło na znaczeniu. Uprawiane jest głównie na kaszę jaglaną i mąkę.

Rzeka Prosna po części swojej długości służyła jako drogowskaz Szlaku Bursztynowego dla kupców rzymskich, prowadzący do wybrzeży Bałtyku.

W polskiej piosence ludowej "Uciekła mi przepióreczka", przepióreczka ucieka w proso.

Poniżej kilka informacji o naszym regionie i rzece Prośnie z XIX wieku.



Źródło: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom IX, s.59 - 60

23 marca 2022

Pożegnanie śp. Andrzeja Janego


(zdjęcie z 1989 roku przesłane mi przez śp. Andrzeja dwa tygodnie temu)

Andrzej Jany (12.12.1963- 22.03.2022) 

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Kardynała Karola Wojtyły w Kuźnicy Grabowskiej (dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, uczniowie wraz z rodzicami) z głębokim żalem żegna swojego byłego nauczyciela i dyrektora śp. Andrzeja Janego. Kierował naszą  placówką (szkołą i przedszkolem) w latach 90-tych XX wieku, w trudnym okresie budowy nowego budynku szkolnego. 

Z wykształcenia historyk i informatyk (wdrażał technologię informatyczną na terenie naszej gminy), a z zamiłowania muzyk często uświetniający uroczystości i spotkania towarzyskie grą na akordeonie i  innych instrumentach. Był świetnym organizatorem wycieczek, które przybliżały młodzieży piękno naszej ziemi ojczystej. Przyjazny wszystkim, pogodny i życzliwy. Takim Go zapamiętamy.

Przez wiele lat nasze drogi splatały się ze sobą i trudno jest uwierzyć, że to już przeszłość. Żadne słowa nie są w stanie oddać naszego bólu po stracie.

Będzie nam Ciebie brakowało, Twojej skromności, pomocnie wyciągniętej dłoni, dobrych rad, a także ciepła i pozytywnego nastawienia do wszystkich nas, którzy mieliśmy zaszczyt z Tobą współpracować. Spoczywaj w spokoju. 

Aktualizacja (2023)
Nagrobek śp. Andrzeja Janego





20 marca 2022

Lądowanie samolotu w Muchach (1929)

 Przyczynek do historii awiacji w naszym regionie.


Źródło: Goniec Sieradzki niezależny dziennik dla wszystkich stanów R. 2, nr 201[i.e.210] (11 września 1929)

18 marca 2022

Pamięci kraszewickiego kanonika ks. Władysława Gumińskiego (+1922)

W tym roku (12 listopada) przypada setna rocznica śmierci tego zasłużonego dla parafii Kraszewice kapłana. Pochowany na miejscowym cmentarzu, dokończył budowę kościoła i organizował straże ogniowe,  W artykule kulisy śmierci kraszewickiego proboszcza na tle walki politycznej przed wyborami do Sejmu w 1922 roku.




Źródło: Zorza  pismo tygodniowe z rysunkami, poświęcone sprawom oświaty, dobrobytu i rozwoju społecznego ludu R. 57, nr 50 (10 grudnia 1922)

Więcej o postaci ks. Gumińskiego http://szkicehistoryczne.blogspot.com/2017/05/ks-wadysaw-guminski-proboszcz-parafii.html

11 marca 2022

Twórcy ołtarzy kraszewickiej świątyni

126 lat temu rozpoczęły się prace rzeźbiarsko- kamieniarskie nad ołtarzami kraszewickiego kościoła. Twórcami byli słynni bracia Ginter z Kalisza. Zakład Karola Gintera istniał od 1887r. jako „Fabryka wyrobów rzeźbiarsko-kamieniarskich w Kaliszu”.


fot. p. Magdalena Jeziorna Wirtualny przewodnik po zabytkach kościoła w Kraszewicach


Źródło: Gazeta Kaliska  informacyjno-anonsowa R.4, nr 10 (1 lutego 1896)