Strony

26 listopada 2022

Ksiądz Tadeusz Józef Małolepszy - wspomnienie

Wspomnienie - autor  Jerzy Kościelniak

                                                                Kraszewice ok. 2010

Poznałem wspaniałego, życzliwego, radosnego, zawsze służącego pomocą innym, kapłana, księdza Tadeusza Małolepszego. Poprosiłem go, czy mógłby przekazać kilka informacji o sobie. Wyraził zgodę. Z rozrzewnieniem wspomina swoją drogę do kapłaństwa.

          Ksiądz Tadeusz Józef Małolepszy, syn Stefana i Władysławy, przyszedł na świat w dniu 27 czerwca 1941 r w Rzerzęczycach. Ma dwóch braci i siostrę. Jego brata Zbigniewa Małolepszego zamieszkałego w Rzerzęczycach poznałem osobiście. Świadectwo maturalne uzyskał w 1961 r w Liceum Pedagogicznym w Częstochowie przy ul Jasnogórskiej 8. Liceum to powstało w 1945 r i tworzyło swoją historię do 1968 r. Jednak utrzymywał i utrzymuje żywe kontakty z kolegami z Liceum. W dniu  29 września 2001 r odbył się II Zjazd Absolwentów Liceum Pedagogicznego. Mszę świętą w dniu zjazdu w kościele św. Jakuba celebrował bp Antoni Długosz w asyście ks. Tadeusza Małolepszego i proboszcza tej parafii ks. Józefa Pranelaka / 1/.   

          Tego samego roku, we wrześniu 1961 r wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Wspomina z satysfakcją i radością wykładowców tej uczelni i zmarłego  nagle w 1962 r rektora ks. Juliana Nowaka i jego następcę ks. dr Władysława Kasprzaka. W tym samym czasie studiował też jego kolega ks. dr hab. Antoni Długosz, późniejszy biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej.

          W dniu 18 czerwca 1967 r ks. Tadeusz Małolepszy otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp Stefana Bareły w Bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie .  

          Był wikariuszem w parafiach: św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach, św. Mikołaja w Chełmie, św. Mikołaja w Truskolasach, św. Maksymiliana Kolbego w Kulejach, św. Barbary w Będzinie, pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Będzinie Łagiszy, św. Joachima w Sosnowcu Zagórzu , św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach, św. Anny w Ochędzynie , św. Marcina w Kłomnicach i w parafii pw. św. Floriana w Rzerzęczycach.  Dekretem bp Stanisława Napierały, ordynariusza diecezji kaliskiej  w 1993 r ks. Tadeusz Małolepszy został mianowany proboszczem i zarządcą parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kraszewicach .          Z dniem 30 czerwca 2016 r po ukończeniu 75 roku życia, po 23 latach proboszczowania przeszedł na emeryturę. Uroczyste pożegnanie odbyło się w czasie odpustu św. Apostołów Piotra i Pawła w dniu 6 lipca 2016 r . Księdza proboszcza w imieniu parafian i mieszkańców całej gminy żegnał wójt Paweł Koprowski. Wśród żegnających byli m. in. rada parafialna , ministranci , strażacy , dyrektorzy placówek oświatowych, harcerze , asysta kościelna, władze samorządowe i pracownicy Urzędu Gminy. Otrzymał też pięknie wykonany, ilustrujący minione 23 lata pracy w parafii album. Wdzięczni parafianie napisali : "Księdzu Tadeuszowi Małolepszemu, przewodnikowi kraszewickiej wspólnoty parafialnej, szafarzowi bożych tajemnic, głosicielowi Ewangelii, z podziękowaniem za dar modlitwy i 23-letnią duszpasterską posługę kapłańską w naszym kościele”. Otrzymał też rower na elektryczne wspomaganie, bowiem często przemierzał parafię na rowerze. Ks. Tadeusz Małolepszy nie krył wzruszenia. /2/

         Przebywał w Domu Księży Emerytów pw. św. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Ksiądz Tadeusz w czasie pełnienia posługi kapłańskiej dał się poznać jako dobry pasterz, uzyskując wielkie uznanie wśród wiernych jak i ze strony władzy kościelnej.

          W dniu 13 kwietnia 2017 r. , po uroczystej Mszy świętej Krzyżma w Katedrze Kaliskiej w czasie spotkania w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, z rąk ordynariusza diecezji bp Edwarda  Janiaka, ks. Tadeusz Małolepszy otrzymał list gratulacyjny z okazji 50-lecia kapłaństwa. Listy gratulacyjne otrzymała także 36 osobowa grupa księży, którzy obchodzili 60, 50 i 25 rocznicę święceń kapłańskich.    

          Ksiądz Tadeusz Małolepszy, mimo dolegliwości chorobowych, w miarę swoich sił często udzielał posługi kapłańskiej i w innych parafiach.

           Otrzymałem od Jubilata wydanie broszurowe „Gmina Kraszewice” oraz kilka zdjęć , w tym  zdjęcie kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kraszewicach, oraz szczególnie cenne z 1983 r , na którym uwidoczniono księdza T. Małolepszego wręczającego  papieżowi Janowi Pawłowi II pamiątkowym album.

Częstochowa 2019 r ks. T. Małolepszy z bratem

          W kościele tym, w 1938 r. I Komunię Święta przyjmował ur. w 1929 r Józef Domański, zmarły w 1951 w wieku 22 lat, brat mojej matki Barbary Kościelniak Zawadzkiej. Również dzięki ks. Tadeuszowi otrzymałem akt zgonu zmarłej w wieku 17 lat w 1929 r Marianny Domańskiej, siostry matki mojej Matki.                                                                                  

 Jerzy Kościelniak

- wysłałem to pismo ks. Tadeuszowi Małolepszemu w dniu 29 grudnia 2018 r

W Kraszewicach zmarł w dniu 21 marca 1937 r krewny matki mojej Matki Domański Stanisław s. Błażeja i Petroneli z d. Kucharek. Grobu prawdopodobnie nie ma już. Ks. Tadeusz Małolepszy zmarł w dniu 20 listopada 2020 r w Kaliszu, pochowany na cmentarzu  parafialnym w Kraszewicach w dniu 24 listopada 2020 r.

przypisy

1.Niedziela , Edycja częstochowska 4/2002

2. Ostrzeszowinfo .pl - 7.07.2016 r


25 listopada 2022

Mieszkańcy Kuźnicy Grabowskiej i okolic - projekt historyczny (9)

W związku z rocznicą 600-lecia założenia huty żelaza (Kuźnicy Grabowskiej) na terytorium Kraszewic  uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie dokumentującym fotografie mieszkańców naszej miejscowości lub okolicy. 

Publikuje najciekawsze prace. 

To nasza historia!

Mój pradziadek Stefan Grzesiek urodził się 16.01.1912 roku. W czasie wojny ożenił z  Marianną  Pokłócińska ur.17.12.1918 roku. Na zdjęciu pradziadek na swoim gospodarstwie w Głuszynie. Z zawodu był kowalem. W czasie wojny pradziadkowie byli wysiedleni do miejscowości Salamony, a po wojnie wrócili do swojego domu. Prababcia Marianna w czasie wojny szyła ubranka dla dzieci, a dorosłym szyła bieliznę. Pradziadkowie wydali na świat ośmioro dzieci (3-dziewczynki i 5-chłopców). 


opr. Wiktoria Żaczkiewicz klasa 6 (25.10.2022)

Prababcia Mariannna Zadka ( Pietrzak) urodziła się dnia 06.10.1927 roku. Zajmowała się gospodarstwem domowym oraz pomagała w gospodarstwie rolnym. Pradziadek Henryk Zadka urodził się 15.11.1925 roku. Przed wojną pracował we dworze u rodziny Oksnerów. Pradziadkowie wydali na świat 5-cioro dzieci ( 2 dziewczynki i 3-chłopców).Pradziadek zmarł w 2005 a prababcia w 2010 roku.

opr. Alan Żaczkiewicz (17.10.2022)

19 listopada 2022

Mieszkańcy Kuźnicy Grabowskiej i okolic - projekt historyczny (8)

W związku z rocznicą 600-lecia założenia huty żelaza (Kuźnicy Grabowskiej) na terytorium Kraszewic  uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie dokumentującym fotografie mieszkańców naszej miejscowości lub okolicy.

Poniższe zdjęcia przedstawiają ślub moich pradziadków, Heleny z domu Wojtczak i Edwarda Janczaka. Pradziadek pochodził z Kraszewic, a prababcia mieszkała w Kuźnicy Grabowskiej. Ślub miał miejsce 16 września 1956 roku w kościele w Kraszewicach.






opr. Lena Szmitke (klasa VI) listopad 2022

11 listopada 2022

11 listopada - historia dla najmłodszych

Bohaterką i narratorką najnowszego filmu animowanego dla dzieci z serii Co by było, gdyby zwierzęta mówiły jest Kasztanka - ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego. 


Historia Polski dostarcza nam wiele sposobów dotarcia z wiedzą do dzieci i jednym z nich jest słynna Baśka Murmańska - niedźwiedzica polarna, która znalazła się w szeregach I Korpusu Polskiego w Rosji. 


Żródło: Multimedia - Edukacja IPN

10 listopada 2022

Mieszkańcy Kuźnicy Grabowskiej i okolic - projekt historyczny (7)

 W związku z rocznicą 600-lecia założenia huty żelaza (Kuźnicy Grabowskiej) na terytorium Kraszewic  uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie dokumentującym fotografie mieszkańców naszej miejscowości lub okolicy.

Publikuje najciekawsze prace. 

To nasza historia!


Fotografia została wykonana około 1945-1946 roku.
Przedstawia moich prapradziadków Pelagie i Józefa Pilarczyk z dziećmi. Od lewej strony Stanisław Pilarczyk, obok prapradziadków ich najstarsza córka Krystyna Górecka, z domu Pilarczyk, poniżej  Kazimiera Dobrowolska z domu Pilarczyk a po prawej stronie Józef Pilarczyk. 
Zdjęcie zostało wykonane w miejscowości Kraszewice (Podkuźnica).      
Opracował Jakub Tomalkiewicz (kl 6) 5.11.2022 

6 listopada 2022

Mieszkańcy Kuźnicy Grabowskiej i okolic - projekt historyczny (6)

W związku z rocznicą 600-lecia założenia huty żelaza (Kuźnicy Grabowskiej) na terytorium Kraszewic  uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie dokumentującym fotografie mieszkańców naszej miejscowości lub okolicy.

Publikuje najciekawsze prace. 

To nasza historia!


Fotografia wykonana została w miejscowości Czajków. Przedstawia mojego pradziadka Franciszka na koniu w czasie okupacji niemieckiej w 1943 roku. Udaje się do pracy, gdzie właścicielem  jest Niemiec o nazwisku Just. W oddali widać stare budynki gospodarcze i drewniany płot oraz piaszczystą drogę. Dziś ta miejscowość nie przypomina zupełnie tamtych czasów.
opr. Franciszek Sobieraj (klasa VI) 23.10.2022 

4 listopada 2022

Mieszkańcy Kuźnicy Grabowskiej i okolic - projekt historyczny (5)

W związku z rocznicą 600-lecia założenia huty żelaza (Kuźnicy Grabowskiej) na terytorium Kraszewic  uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie dokumentującym fotografie mieszkańców naszej miejscowości lub okolicy.

Publikuje najciekawsze prace. 

To nasza historia!