Jerzy Krzywaźnia - jestem emerytowanym nauczycielem historii, regionalistą, genealogiem, badaczem i popularyzatorem dziedzictwa kulturowego w regionie.
Motto
blogu:
"Kto
nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku
teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości..."
20 lutego 1920 Marszałek Józef Piłsudski
Urodziłem się w 1963 roku w Lututowie, a wychowałem w Czajkowie, gdzie ukończyłem szkołę podstawową. Edukację licealną zakończyłem w 1982 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie. Tytuł magistra historii zdobyłem 7 sierpnia 1987 roku na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Studia podyplomowe z informatyki ukończyłem 14 lutego 2000 roku na Uniwersytecie Opolskim. Przez 36 lat pracowałem jako nauczyciel historii i informatyki w Szkole Podstawowej im. Kardynała Karola Wojtyły w Kuźnicy Grabowskiej oraz przez 13 lat w Szkole Podstawowej w Rojowie. Pierwszy stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania historii uzyskałem 27 maja 1998 roku, a stopień nauczyciela dyplomowanego 1 września 2001 roku. W 2000 roku zainicjowałem i byłem autorem tablicy upamiętniającej nauczycieli zamordowanych w Katyniu, która została umieszczona na frontonie Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej. Opiekowałem się wieloma pracami konkursowymi moich uczniów, które zdobywały nagrody na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim. Brałem udział w konsultacjach prac uczniów w ramach Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. W 2012 roku otrzymałem nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Na emeryturę przeszedłem w 2023 roku.
11 listopada 2023 roku otrzymałem odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, co jest najwyższym honorowym wyróżnieniem regionalnym, przyznawanym za szczególne zasługi dla rozwoju miejscowości i dbałość o zachowanie pamięci historycznej. To wyróżnienie jest dla mnie podsumowaniem mojej pracy dydaktycznej, badawczej i popularyzatorskiej.
11 listopada 2023 - Kuźnica Grabowska
Blog istnieje od 2011 roku i jego celem jest promocja historii oraz dziedzictwa kulturowego regionów Czajkowa, Kuźnicy Grabowskiej i Kraszewic. W dobie współczesnej, kiedy to świat na nowo zaczyna doceniać wartości lokalnych społeczności i ich kulturowe bogactwo, w kontekście regionalnym, nastawionym na rozwijanie otwartości i tolerancji, pojawia się szansa na wzbogacenie różnorodnych grup społecznych oraz na budowanie jedności narodowej i europejskiej.
Większość moich publikacji jest dostępna po kliknięciu zakładki "Moje publikacje".
Mam nadzieję, że blog ten zapewni dostęp do informacji historycznych nie tylko uczniom, ale i wszystkim zainteresowanym historią naszego regionu, w tym osobom, które opuściły rodzinne strony (a często także nasz kraj), lecz z sentymentem do nich wracają. Przepraszam za wszelkie nieuniknione błędy i proszę o ich zgłaszanie.
Dokonuję archiwizacji materiałów związanych z historią naszego regionu i z góry dziękuję za udostępnienie wszelkich posiadanych fotografii, skanów dokumentów, wspomnień i innych.
Będę
wdzięczny także za uwagi na temat bloga korzystając z formularza po lewej strony lub na e-mail: jurkowie@interia.pl.
na promocji książki p. Wiesława Przybyły 2009
na wernisażu p. Stanisława Kulawiaka 2013
PROMOCJA ALBUMU MIEJSCA WRAŻLIWE OKOLICY AUTENTYZMU